Інтерес до вітчизняних IT-стартапів з боку інвесторів і держави постійно зростає. Разом із цим зростає інтерес і власне стартаперів до глобальних ринків. Про перспективи IT-галузі говориться досить багато, і в оцінках IT-потенціалу нашої країни експерти одностайні – зростати потрібно й, головне, є куди.
Незважаючи на відносну «молодість» галузі, сьогоднішнім стартаперам є в кого вчитися. Наприклад, однаково щедро як успішними кейсами, так і набитими ґулями спеціально для LIGA:HUB ділиться один з першопрохідників Євген Саранцов. Власник і керуючий партнер trade hub – R&D студії рішень для b2b-ринку та ІT-компанії DiTCom на власному досвіді вивів золоті правила успішного стартапу на глобальних ринках.
Прибутковість важливіша за лідерство
Бути лідером – дороге задоволення. Не намагайтеся бути найпершим, будьте найприбутковішим. Одна з помилок на старті прагнути до лідерства у своєму сегменті замість бажання адекватно оцінити свої ресурси.
Онлайновість бізнесу – міф
Не потрібно тішитися надіями, що ІТ – це онлайн «у чистому вигляді». За всім неодмінно криється офлайнова армія, і це дуже вагома стаття витрат. Про це слід пам’ятати, оскільки раптова їх «матеріалізація» без попередніх розрахунків призводить до краху.
Глобальні ринки – це правильний вектор
Одна з основних проблем вітчизняного IT-сектору полягає у відсутності внутрішнього ринку споживання для високотехнологічної продукції. Ми навчилися виробляти «класні штуки», але що з ними робити далі? Ось чому основною метою розвитку повинна стати переорієнтація з продукту на клієнта. І саме до цієї моделі вже адаптовані західні ринки й там є попит на високі технології.
Джентльменський набір стартапера: презентація, контент, нетворкинг
Контент, цифрова інформація про проект обов’язково повинна бути. Як мінімум десяток професійних блогів і присутність у соцмережах.
Навички самопрезентації – важливий актив. Проекту варто приділити увагу своїм матеріалам, пропозиціям та «упаковці».
Мистецтво встановлювати контакти, вести переговори та інші «face to face» премудрості відіграють не менш важливу роль для будь-якого підприємця. Причому не тільки на старті, а й протягом усього бізнес-життя.
Початок проекту задовго до старту
Алгоритм виходу на іноземні ринки дуже простий. Усього два кроки: зробити домашню роботу й вийти з пропозицією безпосередньо до інвестора або покупця. Однак за кожним цим кроком криється титанічна праця, проробити яку самостійно неможливо. Не варто довірятися сліпо своїй інтуїції та псевдокорисним порадам. Проте кілька загальних рекомендацій сформулювати можна:
- шукати менторів;
- моніторити інформаційне середовище;
- брати участь у спеціалізованих івентах.
Домашня робота – must have!
Перед кожним проектом відкрито багато дверей. Але варто пам’ятати: постукатися й увійти можна лише один раз. Тому дуже важливо якісно робити домашню роботу. Це головний етап для виходу на глобальний рівень, і від міцності цього фундаменту залежить усе. Тому на цьому етапі дуже важлива підтримка менторів.
Готовність до виходу на міжнародний ринок визначається не тільки готовністю прототипу й презентації. Потрібно пам’ятати про низку таких важливих речей, як, наприклад, готовність до міжнародного клірингу, до підписання міжнародного контракту, можливість надати міжнародні гарантії інвестору – розрахунки із закордонними партнерами мають свою специфіку.
IT – генератор експорту
Уже сьогодні IT-галузь генерує левову частку вітчизняного експорту й за досить скромними підрахунками цю базу можна збільшувати багаторазово. Ідеальне середовище для розвитку галузі – механізми державно-приватного партнерства. Сьогодні вже є чимало прикладів ефективної спільної роботи. Поява бізнес-інкубаторів, чудовим прикладом якого є «1991 Open data incubator», проведення масштабних івентів на міждержавному рівні – все це сприяє взаємному залученню ресурсів бізнесу й нейронній мережі держави в розвиток економіки.
Для подальшого розвитку бізнесу варто вчитися конструктивному діалогу, у тому числі й з державою.
Критикуючи пропонуй – ось основа успішної взаємодії. Уміння формулювати свої вимоги сьогодні дуже не вистачає бізнесу й цьому теж потрібно вчитися. В ідеалі, сьогодні від бізнесу потрібна лише дорожня карта; держава ж у свою чергу готова надати свій міжнародний голос.
ЛІГА:ЗАКОН надає чудову можливість для бізнесу бути почутим. Чекаємо вас на найбільш незвичному комунікаційному майданчику LIGA:HUB.
Олена Каскіна
ЛІГА:ЗАКОН