Вітчизняна IT-індустрія по праву вважається однією із найперспективніших як для зовнішніх, так і для внутрішніх інвесторів. Варто відзначити, що інтерес наших підприємців до закордонних ринків цілком взаємний. Враховуючи високу потребу в технологічних рішеннях, західний ринок відкритий для українських розробників.
Як стартапу вийти на глобальний ринок? Брати і їхати! – говорить Оксана Борисенко, співзасновник стартапу Enable Talk, ділячись власним досвідом з читачами LIGA:HUB.
За великим рахунком успішне рішення такого практичного кейсу – це правильні відповіді на правильні запитання.
Яку проблему вирішує наш продукт?
Кожний стартап унікальний. Але кожним керує певна ідеологія. Успішні проекти поєднує те, що в основі їх лежить не просто «геніальна» ідея, а вирішення конкретної проблеми, задоволення певної потреби, так званої «точки болю».
Приклад: Enable Talk дає можливість людям з обмеженнями слуху та мовлення бути почутими.
Хто наша цільова аудиторія?
У кожному проекті важливо визначитися з тим, для кого це все, хто споживач, де і як він живе, чи готовий він платити за вирішення своєї проблеми і який його рівень платоспроможності. Для цього необхідно добре попрацювати над вивченням проблеми та способами, якими вона вирішується тепер. Стануть у нагоді будь-які джерела інформації: звіти, результати досліджень, спеціалізовані інформаційні майданчики.
Приклад: ЦА Enable Talk – жителі Америки та Великобританії. Таке рішення було прийнято за результатами моніторингу, який показав, що саме в цих країнах найбільш гостро стоїть проблема спілкування для глухонімих жителів. Крім того, враховуючи мовні особливості (мова жестів не єдина для всього світу, а відрізняється, як і усне мовлення), було прийнято рішення взяти за основу англійський словник жестів і працювати над розробкою саме для англомовної аудиторії. Брався до уваги також фактор масовості ЦА та можливість придбання рукавички за ціною, яка дозволяє окупити ресурсні вкладення на її розробку.
Що ми можемо показати прямо зараз?
Крім стандартного «джентльменського набору» для стартапу – сформульована і якісно оформлена пропозиція, обов’язкова наявність дієвого прототипу. Презентація та демонстрація є ефективним інструментом просування.
Приклад: Enable Talk озброївся мультимовним сайтом і першочерговим завданням поставив розробку повністю працюючого демонстраційного прототипу.
Де і кому ми можемо себе презентувати?
Кожний контакт має величезне значення для діючого бізнесу, а для проекту, що стартує, важливість кожного контакту зростає вдвічі. Потрібно «стукати в усі двері» та звертатися до тих, хто не є представником ЦА, але може вас порекомендувати. Дуже важливою є участь у профільних івентах, особливо організованих спеціалізованими співтовариствами. Наприклад, практично кожна ЦА має громадські об’єднання, клуби за інтересами і на таких заходах, як правило, присутні найпрогресивніші представники.
Приклад: у випадку з Enable Talk разом із традиційними заходами добре спрацювали майданчики eventbrite і meetup.
Що робимо далі?
У будь-якому бізнесі дуже важливе бачення кінцевої мети та вміння адаптуватися. Без адекватної оцінки власних можливостей і внутрішньої готовності розвертатися «кіна не буде». Висувати гіпотези, перевіряти їх емпірично та правильно інтерпретувати результати – ось рецепт успіху.
Приклад: за первісною гіпотезою Enable Talk повинна була зацікавити інвесторів із числа комерційних компаній. Але в результаті, відносно невисока прибутковість проекту робить його більш іміджевим активом, ніж комерційним вкладенням. З’ясувавши, що великі західні інвестори не проявляють серйозного інтересу до проекту, Enable Talk знайшла свого головного замовника в особі благодійних фондів та організацій, для яких комерційна складова вторинна.
Бізнес – це не кінцевий пункт, це шлях. Шлях постійного лавірування та щоденного прийняття рішень. Тому так важливо, хто буде поруч на цьому шляху. На запитання про те, що ж важливіше в проекті: ідея чи монетизація, Оксана однозначно відповідає – головне команда! Усе інше стає безглуздим, якщо немає єдності та злагодженої роботи. Тому формування команди тих, хто буде реалізовувати ідею та працювати над монетизацією – один із найважливіших етапів. І як би парадоксально це не звучало, одне з перших, з чим необхідно визначитися команді на старті проекту – це варіанти подальшого спільного існування «і в горі, і в радості», а також план на випадок розлуки.
Олена Каскіна
ЛІГА:ЗАКОН